poniedziałek, 27 lipca 2020

WCZORAJ W SKLEPIE - DZIŚ W ŚMIECIACH. KRÓTKO O FAST FASHION.

  W przeciągu ostatnich dwóch dekad trochę się pozmieniało. Ubrania potaniały, moda przyspieszyła, a zakupy stały się naszym miesięcznym, jak nie TYGODNIOWYM, wydatkiem. Ale czy wiecie jak to wszystko wpływa na ludzi i planetę?

Może zacznijmy od tego: Czym w ogóle jest ta szybka moda? To tak zwana odpowiedź branży odzieżowej na błyskawicznie zmieniające się trendy konsumenckie, a także naśladowanie aktualnych trendów mody luksusowej przez tańsze sieciówki, w celu zaspokojenia głęboko zakorzenionego w ludziach pragnienia posiadania dóbr eksluzywnych.

spełnienie oczekiwań klienta = szybki i łatwy zysk.

Moda - sektor o wartości 2,5 biliona dolarów - jest drugim najbardziej zanieczyszczającym środowisko przemysłem na świcie. Przed nim mamy tylko koncerny naftowe. Negatywny wpływ fast fashion obejmuje stosowanie tanich oraz toksycznych barwników do tekstyliów. Szybkość produkcji odzieży oznacza również, że konsumpcji wyrzucają coraz więcej ubrań, tworząc ogromne ilości odpadów tekstylnych. Przykładowo w Kanadzie przeciętny człowiek wyrzuca rocznie 36,7 kg tekstyliów, a mieszkańcy Ameryki Północnej co roku wysyłają na wysypisko 9,5 miliona ton odzieży, z których większość można ponownie wykorzystać. 

Wróćmy do 24 kwietnia 2013r. - świat uderzyła rzeczywistość, gdy zawalił się niezabezpieczony kompleks produkcji odzieży w Bangladeszu, zabijając ponad 1000 pracowników i raniąc więcej niż 2500. Pracownicy odzieżowi są jednymi z najniżej opłacanych pracowników na świecie, a około 85% to kobiety. Wyzysk jest zbyt duży, żeby go ignorować. 

Na szczęście mamy wiele opcji, aby szybką modę zastąpić i nadal wyglądać stylowo. 

• Po pierwsze - kupuj mniej! Z pewnością połowy z tych rzeczy nie potrzebujesz. 
• Po drugie - sklepy z odzieżą używaną. Oczywiście, że znalezienie tam czegoś wartego uwagi zajmuję więcej czasu, ale myślę, że satysfakcja z naszej ”zdobyczy” jest tego warta. Ale nawet przed takimi zakupami warto zrobić listę tego, co potrzebujemy, żeby lepiej się zorganizować i nie chwytać za to, co ma atrakcyjną cenę i zaraz skończy w śmieciach.
• No i po trzecie - zakup zrównoważony. Poszukaj i kupuj od lokalnych marek bądź tych eco, których produkcja jest bardziej przyjazna dla środowiska. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz