czwartek, 23 lipca 2020

W JAKI SPOSÓB PLASTIK NAM SZKODZI?

Zacznę od tego, że jest to tworzywo sztuczne, które nie występuje w naturze i nie rozkłada się nawet przez setki lat. ”Wzbogacany” jest barwnikami i innymi substancjami, które dla ludzkiego organizmu nie pozostają obojętne. Jedzenie na potęgę pakowane jest w rożnego rodzaju plastiki, a przecież nie od dziś wiadomo, że jego szkodliwe substancje dostają się do jedzenia, a później do nas. 


Z racji tego, że całkowicie się go nie pozbędziemy, warto wiedzieć, który plastik i z jakiej grupy jest dla nas najmniej szkodliwy. Jak to sprawdzić? Na spodzie opakowania znajduję się numer w trojkącie, który mówi nam z jakim rodzajem materiału mamy do czynienia.





1 - PET (politereftalan etylenu)

Uznawany za bezpieczny aż do 2010 roku. Okazuje się jednak, że może nieźle namieszać w układzie hormonalnym przez związki podobne do estrogenów. Opakowań z tego tworzywa nie powinno używać się ponownie, natomiast super nadają się do recyklingu. Oznaczenie PET można znaleźć na naczyniach jednorazowego użytku, żywności czy butelkach z wodą. 


2 - HDPE (polietylen wysokiej gęstości)

Wykonywane są z niego butelki na mleko, opakowania na chemię gospodarczą, a nawet kontenery na śmieci. Jako, że jest to jeden z najbezpieczniejszych plastików, w pudełko z niego wykonane, spokojnie można codziennie pakować śniadanie. 


3 - PCV (polichlorek winylu)

Paskudztwo. Już przy samej produkcji jest szkodliwy dla środowiska. A co później? Później jest jeszcze gorzej! Ponadto zawiera wiele substancji rakotwórczych i trujących. Jego stosowanie w kontakcie z żywnością zostało ograniczone. Wykorzystywany jest to do produkcji folii do żywności i np. strzykawek.


4 - LDPE (polietylen niskiej gęstości)

Tak zwane ”mniejsze zło”. Dozwolony jest do powtórnego użytku. Wykorzystywany do produkcji torebek foliowych, folii spożywczych oraz opakowań na keczup czy musztardę. 


5 - PP (polipropylen)

Razem z tworzywem numer 2 uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych plastików. Często stosowany do produkcji opakować na żywność zwłaszcza kubeczków na jogurty, pudełek na margarynę czy nawet zakrętek do butelek. 


6 - PS (polistyren)

Okropieństwo. Rzadko używany, no ale jednak jednorazowe kubeczki na kawę, jednorazowa zastawa stołowa, pojemnik na jedzenie na wynos z czegoś powstają.


7 - inne plastiki 

Jest i on, nasz gwóźdź do trumny. W tej kategorii znajdziemy wiele niebezpiecznych dla naszego zdrowia związków, a między innymi BARDZO toksyczny bisfenol (BPA). Związek ten ma podobno na swojej liście wywołanie zaburzeń układów nerwowego i hormonalnego, powodowanie otyłości, niepłodności oraz zwiększanie ryzyka zachorowań na raka, depresje czy nawet chorobę Alzheimera. Plastików tej kategorii najlepiej unikać, ale ponieważ znajduję się w niej wszystko co nie mieści się w standardowych ramach, możemy również znaleźć produkty wolne od BPA, które są ok.


Plastik plastikowi nierówny, ale warto ograniczyć jego ilość w naszym otoczeniu. Nie mówię o wyrzuceniu wszystkich plastikowych rzeczy, które każdy z nas posiada, a o nawet takich niewielkich zmianach nawyków jak pakowanie chleba w papierowe opakowania, zamiast plastikowe siatki i dokładniejsze przyglądanie się opakowaniom podczas zakupów. Ponadto możemy zmniejszyć jego szkodliwość poprzez niepodgrzewanie w mikrofalówce żywności w opakowaniach z grupy 7 oraz nie wlewanie do nich gorących płynów. Starajcie się również nie przechowywać żywności w grupach 1, 3, 4, 6, 7, ani nie używać ponownie butelek PET. 


Czytajcie etykiety, przestrzegajcie instrukcji i jeśli macie możliwość zakupu produktu, który jest wolny od plastiku - to będzie najlepszy wybór.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz